Prawdziwa nieczystość (Mk 7, 14-23)

I wy tak niepojętni jesteście?

Katolicyzm. Chrześcijaństwo. Co kojarzy Ci się z tymi „terminami”? Może maybachy, o. Rydzyk, grzechy księży? Wydaje mi się, że takie skojarzenia przychodzą na myśl wielu polakom, którzy zapomnieli o istocie wiary, którą jest po prostu miłość.

Tutaj nie chodzi o potrawy, o ścisłe przestrzeganie przepisów, norm, o ciągłe dyskusje czy coś jest grzechem. Twoim problemem nie jest złamanie przykazania, ale to, że w życiu nie kierowałeś się miłością i właśnie przez to złamałeś przykazania.

Jezus pozostawiając nam Dobrą Nowinę pokazuje miłość jako wektor każdego działania. To miłość ma nami kierować w drodze codziennych wyborów. Przykazania porządkują sprawy wiary, Kościoła, pozwalają wzrastać, ale tylko wtedy kiedy zdaję sobie sprawę, że kierować ma mną miłość.

Miłość to po prostu pragnienie dobra i jego realizacja na różnych płaszczyznach życia. Względem siebie, drugiego człowieka czy całej wspólnoty. To jest katolicyzm, chrześcijaństwo i wydaje mi się, że to właśnie próbuje powiedzieć nam pontyfikat papieża Franciszka.

Dziś zadaj sobie pytania. Jak traktujesz swoją wiarę? Przykazania czy miłość? Co Tobą kieruje?

(Mk 7, 14-23)
Jezus przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: „Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz to, co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!” Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o tę przypowieść. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka, i zostaje wydalone na zewnątrz». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste. I mówił dalej: „Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *