Upomnienie to moment działania

Jeśli nie usłucha… to… jeśli nawet Kościoła nie usłucha… jeśli, jeśli, jeśli… Z cyklu co Jezus miał na myśli? Czyli jak ja rozumiem to konkretne słowo.

Upomnienie braterskie to obowiązek chrześcijanina i to de facto tłumaczy dzisiejsza Ewangelia, ale według mnie Jezus pragnie pokazać coś więcej. Dla Jezusa jego uczeń to przede wszystkim człowiek działania, który nie boi się upomnieć, ale działa tak jak Jezus nakazał.

Wydaje mi się, że człowiek robi inaczej. Zamiast iść długą drogą upomnień (w 4 oczy, pośród braci) często albo popadamy w bezczynność, albo w przesadę, zamiast upomnień stosując donoszenie. Człowiek współczesny to ten, który nie jest stabilny, bo popada w przeciwności. Tutaj można wygłosić długi wykład dlaczego tak jest, ale każdy powinien spojrzeć na siebie i odkryć prawdę o sobie, czy na pewno nie jest tak, że jestem skrajnie różny?

Długa droga upomnień, to proces wymagający wielu poświęceń i decyzji. Zupełnie jak całe życie.

Najważniejsze zdanie pada jednak na końcu tego fragmentu. Pośród obowiązku upomnień, całej instrukcji upominania Jezus zapewnia, że jest przy człowieku, że go wspiera w tej trudnej drodze wyborów. Bóg jest żywy i nie zostawia człowieka samego sobie.

It’s only my thinking 😉

(Mt 18,15-20)
Jezus powiedział do swoich uczniów: Gdy brat twój zgrzeszy [przeciw tobie], idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *